x

10 телефони со ужасно дизајнирани физички тастатури

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 08 Март, 2018 од GSM.mk

Ретко забележани во денешно време, имаше период кога поголемиот дел од смартфони доаѓаа со физички тастатури - некој со подобар, некој со полош дизајн...

Во раните 2000-ти, видовме голем број од овие т.н паметни телефони кои се обидуваа да го премостат јазот помеѓу телефонските и мобилните компјутерски искуства - се разбира, со помош на физчки тастатури. Уредите дефинитивно помогнаа во имитирањето на десктоп искуството кај мобилните.

Со доаѓањето на екраните на допир, особено оние со посовремена технологија, физичките тастатури наскоро почнаа да ја губат популарноста. Со тек на време, смартфоните започнаа да доаѓаат со all screen изглед, наместо дотогашниот QWERTY дизајн кој доминираше во 2000-тите години. 

Погледнавме назад во времето за да ги откриеме 10-те телефони со најлош дизајн на физички тастатури, по никаков ред, еве кои телефони успеаа да се најдат на листата:

1. LG Double Play

2. Palm Centro

10 phones with terribly designed physical keyboards

3. HTC Snap CDMA

10 phones with terribly designed physical keyboards


4. Verizon Wireless Razzle

10 phones with terribly designed physical keyboards

5. Motorola Backflip

6. KIN ONE и TWO

7. LG Neon

8. BlackBerry Passport

10 phones with terribly designed physical keyboards

9. Samsung Alias U740

10. Palm Pre

10 phones with terribly designed physical keyboards


Дали вие сте биле горд сопственик на некои од овие телефони? :)

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.