x

11 вирални фотографии што не се вистинити

Категорија: Занимливости Објавено на 19 Април, 2017 од GSM.mk

Интернетот овозможи ширење на информации брзо и лесно, достапни од речиси секаде - но ова исто така значи и можност за ширење на лажни информации. Овие фотографии станаа вирален хит кога се појавија на интернет, така што сигурно ги знаете.

1. Можеби е очигледно, но сепак да разјасниме дека фотографијата од Сара Палин во бикини со пушка е лажна.

2. Фотографијата од „туристот“ на врвот на World Trade Center наводно направена неколку секунди пред нападот, е лажна.

3. „Волшебните“ природни базени во Шкотска не постојат.

4. Јапонската сина лубеница не е реалност.

5. На фотографијата од поплавениот Kuwait Science Center дигитално се додадени ајкулите.

6. Ова не е фотографија од девојка што автостопира од Вудсток, туку реклама за бренд на облека.

7. Ова не е вистинска фотографија од атентатот на Кенеди, туку фотографија од филмот.

8. Хит Леџер и Џек Николсон како Џокер? Само фотографија од нивните кукли.

9. Мартин Кутер Кинг Џуниор не покажува среден прст, туку го прави знакот за мир - ова е резултат на Photoshop.

10. Месечината е зголемена и поставена на врвот на зградата, за да се добие ова „неверојатна“ фотка од супермесечина.

11. Ова не е фотографија од ураганот Сенди, туку од филмот The Day After Tomorrow.Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.