x

145 апликации од Google Play кои се опасни и треба веднаш да ги избришете

Категорија: Совети Објавено на 10 Август, 2018 од GSM.mk

Ниту смартфоните не се безбедни повеќе. Дури 145 апликации од Google Play се „заразени“ со вирус кој би можел да му наштети на вашиот компјутер во истиот момент кога ќе го поврзете телефонот со него.

Откако Ју Чен, Венџун Ху, Џиао Жанг и Жи Џу ја забележаа опасноста која ја предизвикуваат овие апликации, веднаш го известија Google, кој ги отстрани апликациите од Google Play.

Сепак, опасноста од апликациите не е потполно отстранета бидејќи огромен број корисници ги инсталираа овие апликации пред тие да бидат тргнати од Google Play. Вирусот кој е прикачен на овие апликации не му штети на Android системот, туку може да ги загрози вашите лични податоци во истиот момент кога ќе дојде во контакт со Windows оперативниот систем.

Повеќето од овие апликации се појавија на Google Play Store во септември 2017 година, што значи дека досега имале скоро цела година во која можеле да им наштетат на корисниците. Според извештајот од Paloalto Networks, помеѓу „заразените“ апликации се:

Baby Room

MotorTraiL

Tattoo Name

Car garage

Japanese Garden 

House Terrace

Skirt Design

Yoga Meditation

Shoe rack

Unique T-shirt

Mens Shoes

TV RuanG TaMu

Idea Glasses

Fashion Muslim

Bracelet

Clothing Drawing

Minimalist Kitchen

Nail Art

Ice cream stick

Roof

Children Clothes

Home Ceiling

PoLa BaJu

Living room

Bookshelf

Knitted Baby

Hair Paint

Wall Decoration

Painting Mahendi

Bodybuilder

Couple shirts

Unique Graffiti

Paper flower

Night gown

Wardrobe Ideas

Dining table

Gymnastics

Use Child

Window Design

Hijab StyLe

Wing Chun

Fencing Technique


Извор: Kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.