x

Апликација на денот: Photomath ги решава сите математички задачи за вас

Категорија: Занимливости Објавено на 12 Септември, 2020 од GSM.mk

Photomath е апликација со чија помош може да сликнете математичка задача и да го добиете решението за неа.

Освен решението, ќе ги добиете и можните постапки за решавање на задачата.

Photomath (линк за iOS и линк за Android) e бесплатна апликација која користи врвна технологија и пружа одлично корисничко искуство, без разлика дали сте ученик, родител или наставник. Ја користи камерата на телефонот и вештачка интелигенција која знае да ја интерпретира содржината на задачата и да го објасни начинот на доаѓање на решението чекор по чекор.


Како не постоеше нешто вакво во времето кога ние учевме, ќе ни скратеше многу маки…

Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.