x

Apple ги објавува iOS 16, iOS 15.7, iPadOS 15.7, watchOS 9 и tvOS 16

Категорија: Софтвер // iOS Објавено на 13 Септември, 2022 од GSM.mk

Како што најави Apple објави нови и важни ажурирања за многу свои уреди. Да почнеме со iOS 16. Ажурирањето на најновата верзија на iOS, за прв пат објавено во јуни, сега е објавено за iPhone 8 и поновите модели, а ќе биде преинсталирано на новите модели на iPhone 14 кога ќе започнат со испорака овој петок ( настрана од iPhone 14 Plus кој добива подоцнежно издание почнувајќи од 7 октомври - но исто така ќе се испорачува со iOS 16 на одборот).

За оние кои не можат да се ажурираат на iOS 16, Apple го објави и iOS 15.7, кој се справува со повеќе пропусти на кернелот и ги поправа безбедносните проблеми со Контакти, Мапи, Safari, Кратенки и WebKit. iPadOS 15.7 се појавува и со истите поправки, а можеби е последното ажурирање на гранката 15.x што ќе го видиме пред конечно да излезе iPadOS 16 - ова беше одложено поради проблеми со новата функција за повеќе прашања на Stage Manager. Apple го потврди одложувањето, а гласините велат дека ќе бидеме третирани директно со iPadOS 16.1, можеби веќе следниот месец.

Apple releases iOS 16, iOS 15.7, iPadOS 15.7, watchOS 9, and tvOS 16

Излезе и watchOS 9, со нови фаци на часовникот, редизајнирани известувања, поддршка за прикажување фази на спиење во следењето на спиењето и нова апликација Лекови што ви помага да го следите внесот на лекови, витамини и суплементи. Има и нови сопствени опции за вежбање во апликацијата Workout. Ова издание е објавено за Apple Watch Series 4 и понови модели.

Apple releases iOS 16, iOS 15.7, iPadOS 15.7, watchOS 9, and tvOS 16

Конечно, ниту Apple TV не е заборавен, со изданието tvOS 16 што доаѓа со поддршка за контролери за игри за Nintendo Joy-Cons и Nintendo Pro контролер.

Сите овие ажурирања веќе требаше да ви бидат понудени ако имате вклучено автоматско ажурирање. Ако не, рачното проверување на кој било од поддржаните уреди ќе резултира со итно преземање.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.