x

Apple призна зошто ги скенира сликите на своите корисници

Категорија: Занимливости Објавено на 10 Февруари, 2020 од GSM.mk

Apple ги скенира корисничките фотографии за да најде докази за злоупотреба на детски фотографии, но американската технолошка компанија не открива како функционира ваквиот вид на скенирање.

Овој податок ги загрижува корисниците на уредите на Apple, особено што не е познато од кога компанијата ја има оваа пракса.

Информацијата за скенирање на фотографии ја потврди и Џејн Хорват, директорката на Apple која на настанот во Лас Вегас вели дека компанијата користи технологија со помош на која пронаоѓа материјали за сексуално злоставување на деца.

И порано се претпоставуваше дека Apple можеби има ваква пракса, но дури сега од компанијата признаа дека го прават тоа.

Со тоа Apple се придружи и на другите компании како што се Facebook, Twitter и Google кои одамна ја користат алатката за скенирање на фотографии позната како PhotoDNA.

Оваа алатка ги прегледува фотографиите со помош на базата податоци на познати злоставувачи. 

Оваа пракса на Apple ги подели мислењата на нивните корисници. Некои корисници ја поддржуваат одлуката на компанијата за сузбивање на криминалот, додека други го критикуваат Apple дека ја компромитира приватноста на податоците на корисниците.

Меѓутоа, технолошкиот експерт Бил Мју истакнува дека ваквите критики се погрешни и тврди дека оваа нова мерка е поради безбедносни причини.

Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 64

https://gsm.mk/">

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined offset: 4

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 64

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 64

 • A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 65

 • A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 65

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 65

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 65

  " alt="

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 65

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 65

  " align="left" width="100" height="60" />

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 65

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 65

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 65

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 65