x

Chrome го добива најважното ажурирање во последните неколку години

Категорија: Технологија // Софтвер Објавено на 21 Ноември, 2020 од GSM.mk

Chrome ќе добие големо ажурирање на самиот крај на 2020 година, известува матичната компанија.

Првата промена се однесува на табовите- активните секогаш ќе одат први, а другите ќе бидат споредни.

Како што тврди Google, на овој начин уредот ќе биде за 5% помалку оптеретен.

Интернет пребарувачот ќе работи 25% побрзо отколку порано и ќе користи помалку RAM меморија.

Конечно ќе биде имплементирана опцијата „tab search“. Ќе може да ги видите сите отворени табови.

Chrome Actions ќе помогнат просторот за внесување на адресата на саканата веб-страница т.н. „address bar“, да работи побрзо и поефикасно.


Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.