x

Дали седите правилно при работењето на компјутер?

Категорија: Занимливости Објавено на 14 Август, 2019 од GSM.mk

Ако работата ви е канцелариска и поминувате голем дел од работниот ден пред компјутер (а и дома голем дел од времето зјапате во компјутерски или телефонски екран), голема е веројатноста дека имате болки во вратот.

Тоа најчесто се должи на лошата поставеност на мониторот, столицата и висината на бирото, како и општото држење на телото.

За да спречите понатамошен напор на вашето тело и појава на напнатост и болка, најпрво проверете дали седите правилно кога работите на компјутер на вашето работно место или дома:


Ако сепак чувствувате болка во вратот, одвојте време за овие кратки вежби што ќе ви помогнат да се ослободите од напнатоста и да ја зголемите фокусираноста и концентрацијата:

Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.