x

Десет кратенки кои ќе ви го олеснат користењето на компјутер

Категорија: Технологија // Софтвер Објавено на 03 Ноември, 2017 од GSM.mk

За да си го направите полесно работењето на компјутер, препорачливо е да знаете барем неколку од важните кратенки кои ги користат различните оперативни системи.

Подолу погледнете (и пробајте да запамтите) неколку комбинации на копчиња кои ќе ви помогнат во секојдневното користење на компјутер.

Кратенки за Mac

Command + F3

Ги крие сите вклучени апликации и ви го покажува десктопот.

За да ги вратите повторно на екранот, притиснете ја истата комбинација на копчиња.

Option + Command + F

Го отвора полето за пребарување.

Option + Delete

Оваа кратенка ќе ви овозможи да бришете еден збор одеднаш, наместо една буква одеднаш.

Shift + Command + Q

Со оваа комбинација на копчиња се одјавувате од корисничкиот профил.

Command + 1 (2,3,4)

Оваа комбинација ви овозможува да менувате помеѓу отворените прозорци.

Само стиснете го бројот на апликацијата која сакате да се појави.

Кратенки за PC

Win + B

Ја селектира првата икона во полето за нотификации.

Потоа можете да одите низ иконите со помош на стрелките.

Win + D

Ги сокрива сите отворени прозорци и го покажува десктопот.

Alt + Tab

Со оваа кратенка менувате помеѓу отворените прозорци

Win + E

Ја отвора Windows Explorer алатката.

Win + Q

Ја отвора алатката за пребарување на инсталирани апликации.

Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.