x

DroneGun: Пушка против дронови

Категорија: Занимливости Објавено на 02 Декември, 2016 од GSM.mk

Австралиската компанија DroneShield создаде пушка дизајнирана да им прави проблеми на дроновите, но не и да ги урива. Доколку несаканото летало се најде на дострел на пушката, таа ќе го натера на вертикално слетување. Нејзиниот домет е два километри.

DroneGun не е наменет за оние кои летаат дронови како хоби, туку за да попречи дронови кои може да носат експлозиви наменети за цивилни или воени напади. Сепак, сеуште не е позната точната функција на уредот. 


Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.