x

Елон Маск успешно ги лансираше првите интернет сателити

Категорија: Занимливости Објавено на 24 Февруари, 2018 од GSM.mk

Основачот на компанијата SpaceX Елон Маск, на социјалните мрежи објави снимка од лансирањето на првите интернет сателити во Земјината орбита во траење од осум секунди.

Маск соопшти дека сателитите се распоредени во ниска орбита и дека ќе комуницираат со станици на Земјата.

Сателитите наречени Тинтин А и Тинтин B се дел од мрежата на сателити Starlink, чија цел е да овозможат побрз интернет ширум светот, а посебно во неразвиените земји.

Кога ќе се завршат сите неопходни тестирања, лансирањето на оперативниот систем би можело да започне во 2019 година.

Сателитите се лансирани со помош на ракетата Falcon 9, со која е лансиран и шпански радарски опсервациски сателит Паз, како и два демо сателити.


Лансирањето претходно беше планирано за 17 февруари, но беше одложувано неколку пати.

Маск додаде и дека мрежата на сателити, ако се покаже како успешна, ќе им биде од корист на оние на кои им е најпотребна.

Целиот проект ќе чини околу 10 милијарди долари. Во план е 12.000 сателити постојано да бидат во движење и да ја покриваат секоја точка на Земјата.

Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.