x

Facebook планира да лансира сопствена криптовалута

Категорија: Технологија // Новости Објавено на 15 Мај, 2018 од GSM.mk

Најголемата социјална мрежа влегува во бизнисот со криптовалути.

Како што објави The Verge, Facebook наскоро ќе претстави своја криптовалута. Намената на криптовалутата, примарно би била за вршење на плаќања во рамките на платформата на Facebook.

„Како и многу компании, така и Facebook ги истражува предностите на криптовалутите. Нов, мал тим, ги разгледува опциите од овој домен. За сега, тоа е сè што имаме да кажеме”, одговори Facebook.

Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.