x

Филмско и реално хакирање: Вистински хакер ги анализира разликите

Категорија: Забава Објавено на 09 Јуни, 2019 од GSM.mk

Кога хакирањето се претставува на филм, секогаш се прави подраматично отколку што е во вистинскиот живот. Тоа е сосем нормално, бидејќи хакирањето во реалноста изгледа прилично досадно. За да ги дознаете разликите, погледнете ја анализата на Семи Камкар..

Семи вели дека популарните медиумски прикази на хакирање се „збогатени“ со компјутерски генерирани слики за да биде направено поинтересно за гледачите, кои сигурно не би сакале да поминат половина час гледајќи како некој човек зад тастатура куца кодови од бројки и букви.

Извор: kajgana.com


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.