x

Galaxy S9 и S9 Plus: Како да креирате и да ги користите AR Emoji

Категорија: Совети Објавено на 17 Март, 2018 од GSM.mk

Со претставувањето на Galaxy S9 и S9 Plus, Samsung додаде интересна нова функција наречена AR Emoji, која ви дозволува да креирате аватар од себе. Еве како може да ја користите:

1. Отворете ја селфи камера

2. Кликнете на AR Emoji

3. Кликнете на "Create My Emoji"

4. Направете селфи

5. Креирајте го вашиот аватар
6. Генератор на стикери
7. Готово!

Истотака, ќе забележите дека можете да направите повеќе од еден аватар. Може да ги скенирате лицата на вашите пријатели или да додаете повеќе верзии од вашето лице. Доколку сакате да отстраните аватар, одете во Camera → AR Emoji, стиснете и држете на едно од лицата додека не се појави “–“ знакот, потоа кликнете на него и избршите го аватарот. 

How to use Samsung's AR Emoji

Најлесниот начин да ги користите аватарите е со кликање на стикер иконата над тастатурата.
In any messenger app, tap the stickers button on the Samsung Keyboard to use your custom AR Emoji stickers

Истотака, кога прв пат ќе ги креирате стикерите, Galaxy S9 ќе ги зачува во вашата галерија, од каде може да ги споделите на други уреди кои не се Samsung. 

You AR Emoji stickers will be saved to your Gallery. You can delete them from here if you wish, the stickers will remain on the Keyboard

Вториот начин е да ја отворите камерата и да направите слика или видео,

How to use Samsung's AR Emoji

Тоа е тоа! Happy AR Emoji... ing.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.