x

Galaxy Z Fold4 и Flip4 Unpacked: што да очекуваме

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 10 Август, 2022 од GSM.mk

Денес е голем ден ако сте љубители на серијата Galaxy Z на преклопување на Samsung. Следната генерација на Galaxy часовници со оперативен систем Wear е исто така на пат, како и нов пар TWS пупки. И покрај тоа што Samsung не е голем на тизерите, бројните протекувања значат дека имаме прилично јасна слика за тоа што да очекуваме.

Големи подобрувања на Samsung Galaxy Z Fold4

Основниот дизајн за Samsung Galaxy Z Fold4 останува ист, иако се очекува соодносот да се смени за да ги направи двата екрани пократки и пошироки. Тоа значи 23:9 за екранот на капакот и 6:5 за главниот екран (во споредба со 24,5:9 и 6,2:5 на Fold3). Тоа би можело да биде големо зголемување на употребливоста за оние на кои екранот на корицата е премногу висок за да го достигне врвот или премногу тесен за удобно пишување. Исто така, рамки ќе бидат помали.

The Galaxy Z Fold4 will have a new aspect ratio making its screen shorter and widerThe Galaxy Z Fold4 will have a new aspect ratio making its screen shorter and widerThe Galaxy Z Fold4 will have a new aspect ratio making its screen shorter and wider

Има повеќе. Samsung очигледно ја редизајнираше шарката за да го направи браздата помала. Дали тоа значи дека ќе се затвори рамно или не, не е сосема јасно. Понатамошните протекувања покажуваат дека Samsung ја направи камерата под екранот помалку видлива со зголемување на густината на пикселите во областа на екранот над неа. Новите дисплеи очигледно ќе користат нови материјали - Super UTG внатре и Victus + надвор.

Galaxy Z Fold4: 6.2\Galaxy Z Fold4: 6.2\Galaxy Z Fold4: 6.2\Galaxy Z Fold4: 6.2\

Протекувањето од босански оператор го потврди подобреното поставување на камерата - 50MP главна, 12MP 3x телефото и 12MP ултра широк, во споредба со 12MP главниот, 12MP 2x tele и 12MP ултра широк на стариот Fold. Z Fold4 накратко се појави и на Amazon, кој откри дека двата дисплеа ќе имаат стапка на освежување од 120 Hz.

Samsung Galaxy Z Fold4 leaks on European carrierSamsung Galaxy Z Fold4 leaks on European carrierSamsung Galaxy Z Fold4 leaks on European carrier

Телефонот ќе се напојува со Snapdragon 8+ Gen 1, се разбира. Ќе биде поврзан со 12 GB RAM и 256 GB или 512 GB меморија. Треба да има и верзија од 128 GB, иако тоа не беше достапно ниту кај операторот ниту кај Амазон. Но, шпекулираната верзија од 1 ТБ речиси сигурно не се случува.

Капацитетот на батеријата на телефонот се очекува да остане ист, оценет на 4.400 mAh, а телефонот веројатно се држи до системот за полнење од 25 W. Како и да е, се вели дека прилагодената крива на полнење ги забрзува работите - половина час полнење ќе одземе испразнета батерија до 50%, наместо само 33% како кај претходниот модел.

Се очекува Samsung Galaxy Z Fold4 да чини приближно исто како и неговиот претходник. Еден продавач го наведе моделот со 256 GB на 1.846 евра, а оној со 512 GB на нешто помалку од 2.000 евра. Еве табела за споредба на цени. Z Fold4 ќе биде достапен во беж, црна и сива зелена, бургундска црвена исто така.

Помали промени на Samsung Galaxy Z Flip4

Екраните на Samsung Galaxy Z Flip4 ќе се држат до мерењата на претходниот модел. Тоа значи внатрешен дисплеј од 6,7 инчи со резолуција од 1.080 x 2.640 пиксели. Некои гласини тврдеа дека екранот на капакот ќе биде поголем (2,1”), иако најновите информации сугерираат дека ќе се држи до оригиналниот 1,9”.

Samsung Galaxy Z Flip4 specs from a carrier plus leaked imagesSamsung Galaxy Z Flip4 specs from a carrier plus leaked imagesSamsung Galaxy Z Flip4 specs from a carrier plus leaked images

Наведените мерења на Z Flip4 се малку поголеми - 167,9 x 73,6 x 7,2 mm наспроти 166 x 72,2 x 6,9 mm на минатогодишниот модел. Тежината е очигледно иста со 183 g. Ова е малку изненадувачки со оглед на поголемата батерија - 3.700 mAh, што е повеќе од 3.300 mAh. Во никој случај не е огромен, но има ист капацитет како батеријата Galaxy S22.

И Z Flip4 ќе го користи поефикасниот чипсет Snapdragon 8+ Gen 1. Ова може да донесе подобрено траење на батеријата, што ќе биде многу ценето. Поголемата батерија може да биде поврзана со скок до полнење од 25 W (од 15 W), додека безжичното полнење веројатно ќе остане исто на 10 W.

Како и да е, чипот 8+ Gen 1 ќе биде поврзан со 8GB RAM и 128GB складирање. Ќе има верзија со две СИМ-картички. Што се однесува до цената на уредот, се очекува мало зголемување на цената - до 1.080 евра за основниот модел од 128 GB, од 1.050 евра. Единицата од 256 GB ќе чини 1.160 евра, а новата опција за меморија, 512 GB, се очекува да чини 1.280 евра.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.