x

GTA VI доаѓа во 2024, ќе има женски лик за првпат досега

Категорија: Рецензии // Игри Објавено на 08 Август, 2022 од GSM.mk

Grand Theft Auto VI, следниот наслов во блокбастерската франшиза со отворен свет на Rockstar, ќе им овозможи на гејмерите да користат женски лик во story mode.

Според Bloomberg, кој објави нови детали за развојот на играта, се чини дека гејмерите ќе мора да почекаат уште две години за GTA VI, а кога конечно ќе се појави на пазарот, играта ќе вклучува користење женски лик.

Rockstar се бореше да направи промени во својата внатрешна култура откако го објави својот последен главен наслов, Red Dead Redemption 2, уште во 2018 година, кога имаше извештаи за лоши работни услови во студиото. Како и да е, моралот во компанијата е на многу повисоко ниво, а развојот на играта GTA VI се одвива на таков начин што ќе ја минимизира кризата што ја чувствуваа вработените при развојот на претходните наслови.

GTA VI ќе има женски лик за првпат во историјата на популарната игра, но таа нема да биде единствената протагонистка. Се очекува и машки лик да биде дел од играта, а се вели дека се инспирирани од приказната за Бони и Клајд.

Извештајот, исто така, дава некои детали за опкружувањето, што ќе биде измислена верзија на Мајами, локација која потсетува на онаа што Rockstar ја користеше за GTA: Vice City во 2002 година. Плановите за опкружувањето беа намалени за време на развојот на играта и првично вклучуваа големи делови од Северна и Јужна Америка. И покрај фокусот на една локација, со текот на времето може да се додадат нови мисии и градови благодарение на развојната структура за која компанијата се надева дека ќе го намали ризикот од развојна криза.

Rockstar официјално потврди дека работи на продолжение на GTA V во февруари, но нема детали за ликовите, датумот на издавање и поставувањето.

GTA се чекаше долго време, а во текот на развојот прескокна генерации на конзоли PlayStation 4 и Xbox One (иако на двете се појави надградена верзија на играта GTA V). Како причина за чекањето се смета огромниот успех на GTA Online, мултиплеер игра која Rockstar постојано ја подобрува.Извор: Кајгана.мк

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.