x

Huawei Mate 10 vs Galaxy Note 8 vs LG V30: Споредба на спецификациите

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 17 Октомври, 2017 од GSM.mk

Huawei Mate 10 конечно беше официјално претставен. Да погледнеме како изгледаат неговите спецификации спрема најпопуларните Android уреди во моментов:

Дизајн               Huawei Mate 10                    Galaxy Note 8                 LG V30

Оперативен системAndroid (8.0), Emotion UIAndroid (7.1)Android (7.1)
Димензии5.93 x 3.06 x 0.32 инчи  (150.5 x 77.8 x 8.2 mm)6.40 x 2.94 x 0.34 инчи (162.5 x 74.8 x 8.6 mm)5.97 x 2.97 x 0.29 инчи(151.7 x 75.4 x 7.39 mm)
Тежина6.56 oz (186 g)
просечната е 5.5 oz (158 g)
6.88 oz (195 g)
просечната е 5.5 oz (158 g)
5.57 oz (158 g)
просечната е 5.5 oz (158 g)

Дисплеј
Големина5.9 инчи6.3 инчи6.0 инчи
Резолуција1440 x 2560 пиксели  1440 x 2960 пиксели1440 x 2880 пиксели

Пиксели

499 ppi522 ppi537 ppi

Технологија

LCDSuper AMOLEDP-OLED

Тело-дисплеј сооднос

81.69 %82.98 %81.21 %
Бои16 777 21616 777 21616 777 216

Камера
Камера12 мегапиксели12 мегапиксели16 мегапиксели
БлицDual LEDLEDDual LED
Предна8 мегапиксели8 мегапиксели5 мегапиксели


Хардвер

Чип

HiSilicon Kirin 970Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998

Процесор

Octa-core, 2360 MHz, ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 , 64-bit, 10 nmOcta-core, 2350 MHz, Kryo 280, 64-bit, 10 nmOcta-core, 2450 MHz, Kryo 280, 64-bit, 10 nm

Батерија

4000 mAh
3300 mAh3300 mAh

RAM

4 GB RAM / LPDDR46 GB RAM 4 GB RAM

ROM

64 GB64 GB64 GB

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.