x

Huawei можеби работи на конзола за игри, но прво ќе лансира гејмерски лаптоп

Категорија: Занимливости Објавено на 12 Февруари, 2021 од GSM.mk

Гласини велат дека Huawei планира да влезе на пазарот на хардвер за игри.Веќе беше на пат да го стори тоа со Honor Hunter V700, но тогаш геополитичката состојба доведе до распродажба на Honor.Годинава се очекува гејмерскиот лаптоп Huawei.

Следното ќе биде многу поинтересно - играчка конзола за ривал на Sony PlayStation и Microsoft Xbox. Сепак, нема детали за тоа каква платформа ќе биде ова. Од споредбата со врвните конзоли, се чини веројатно дека ова нема да биде конзола базирана на ARM, како Nintendo Switch, туку нешто посилно.

AMD пред неколку години формираше заедничко вложување со кинески партнери за производство на процесори базирани на Зен. Можеби не е исклучено APU сличен на оној во тековните PlayStation и Xbox. Но, тоа не е дадено - Huawei можеби ќе сака да проба нешто со свои дизајни.

Како чипот HiSilicon Kunpeng 920 базиран на сетот со инструкции за ARM. Беше претставен во компјутерот MateStation B515 заедно со AMD Radeon 430 GPU. 

Минатата година, Huawei го лансираше GameCenter, центар за игри изграден на врвот на Huawei Media Services за Android. Овој јануари тој се раздели со Tencent Games и ги отстрани сите наслови објавени од Tencent од својата продавница. Сепак, GameCenter има многу Android игри подготвени за играње.

Со конзолите најважната работа е секогаш содржината, а не хардверот, па затоа ќе имате одлични игри со Android подготвени за денот на лансирање. Другата опција би бил оперативен систем заснован на Linux, но тогаш Huawei ќе мора да изгради каталог на игри од темел.

Патем, ова нема да биде прва конзола на Huawei, но се надеваме дека е подобра од конзолата Tron - конзола заснована на Tegra 4, Android 4.2 Jelly Bean од 2014 година, која малку луѓе дури ја паметат.Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.