x

iOS 14: Кои уреди ќе го добијат?

Категорија: Софтвер // iOS Објавено на 27 Јануари, 2020 од GSM.mk

Ова е потенцијалната листа на iPhone и iPad уреди кои ќе го добијат новиот оперативен систем:

Како и секоја година, и овој пат заедно со новата iPhone серија Apple ќе го најави и новиот оперативен систем. За среќа, листата на уреди кои ќе бидат компатибилни нема да биде многу променета и ќе го добијат и уреди кои биле претставени дури во 2015-та:

 • iPhone 11 Pro Max – 2019
 • iPhone 11 Pro – 2019
 • iPhone 11 – 2019
 • iPhone XR – 2018
 • iPhone XS Max – 2018
 • iPhone XS – 2018
 • iPhone X – 2017
 • iPhone 8 Plus – 2017
 • iPhone 8 – 2017
 • iPhone 7 Plus - 2016
 • iPhone 7 – 2016
 • iPhone SE – 2016
 • iPhone 6s Plus – 2015
 • iPhone 6s – 2015
Од iPad моделите, освен iPad 4 Mini од 2015-та и iPad Air 2 од 2014-та, ова е листата на таблети: 

 • 12.9-инчен & 11-инчен iPad Pro - 2018
 • 12.9-инчен & 10.5-инчен iPad Pro – 2017
 • 12.9-инчен & 9.7-инчен iPad Pro – 2015 & 2016
 • iPad (7 генерација) – 2019
 • iPad (6 генерација) – 2018
 • iPad (5 генерација) – 2017
 • iPad mini (5 генерација) – 2019
 • iPad Air (3 генерација) – 2019

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.