x

iOS 15.4 бета додава поддршка за стапка на освежување од 120 Hz во сите апликации

Категорија: Софтвер // iOS Објавено на 31 Јануари, 2022 од GSM.mk

Најновите iPhone 13 Pro и Pro Max на Apple покажуваат ProMotion дисплеи од 120 Hz, но само неколку апликации поддржуваат 120 фрејмови во секунда. Тоа е главно системски апликации. Па, со претстојниот софтвер iOS 15.4, Apple конечно додава поддршка за сите апликации за да го искористи слаткото искуство. Вреди да се напомене дека iOS 15.4 моментално е во бета верзија.

Засега, iOS 15.4 е сè уште во бета верзија и информациите доаѓаат од развивач кој вели дека веста ја добил од „некој во Apple“. Тој објави скриншот како доказ.

Изгледа дека Apple успеа да ја елиминира грешката Core Animation што не дозволуваше анимациите да надминат 60 fps. Сепак, не можеме да потврдиме дали сите апликации ќе работат автоматски со 120 fps или некои програмери ќе треба да го помешаат и кодот на нивните апликации.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.