x

iPhone X има темен интерфејс кој може да заштеди батерија: Еве како да го вклучите

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 14 Ноември, 2017 од GSM.mk

iPhone X е првиот смартфон на Apple кој доаѓа со OLED дисплеј и, нормално, како и секој OLED дисплеј, има своја добра и лоша страна. Нуди одлични контрасти и квалитет, но поради тоа, брзо ја троши батеријата...

За среќа, iPhone X доаѓа со т.н Smart Invert функција, која нуди темен интерфејс кој може да ви заштеди батерија. 

Одете во Settings, потоа во General

Потоа, влезете во Accessibility

Најдете го Display Accommodations под-менито

Првата опција која ќе ја видите и треба да ја отклучите е Smart Invert

Откако ќе ја уклучите, еве како изгледа:

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.