x

Каде не смеете да го поставите Wi-Fi рутерот?

Категорија: Совети Објавено на 16 Ноември, 2017 од GSM.mk

Океј, на сите ни е јасно дека Wi-Fi рутерот најдобро работи на „отворен” простор, односно таму каде нема препреки. Сепак, постојат уште неколку работи кои треба да ги знаете за неговото сместување..

Кога бирате место за рутер, освен тоа што треба да внимавате да не биде заграден со ѕидови и да не биде блиску до други уреди со слична фреквенција, битно е уште нешто.

Не го ставајте Wi-Fi рутерот блиску до прозор. Доколку го ставите Wi-Fi рутерот до прозор, ќе го расипете сигналот без потреба (голем дел од спектарот ќе отиде надвор и ќе почне да се меша со сигнали од други рутери во близина, а во опасност сте и да бидете хакнати.

Исто така, водете сметка вашата Wi-Fi мрежа секогаш да е заклучена.

Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.