x

Како да исклучите 5G на iPhone 12!

Категорија: Совети Објавено на 05 Ноември, 2020 од GSM.mk

Новите iPhone модели доаѓаат со 5G конекција. Но, доколку сакате да ја исклучите оваа опција за да зачувате малку повеќе батерија, еве како може да го направите тоа:

1. Одете во Settings > Cellular > Cellular Data

2. Одберете ја Voice & Data опцијата

3. Кликнете на LTE опцијата за да смените од 5G Auto во 4G

4. Уживајте во 20% поиздржлива батерија

Tap on LTE to turn off the default iPhone 12 5G Auto connectivity mode - How to turn off 5G on iPhone 12

Chose the iPhone 12's Smart Data Mode option that is most suitable for your carrier plan - How to turn off 5G on iPhone 12


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.