x

Како функционира компјутерската меморија?

Категорија: Технологија // Хардвер Објавено на 24 Мај, 2016 од GSM.mk

Спомените се дел од нашето минато, учење и здобивање со вештини, но и планирање на иднината. Истото значење го има меморијата кај компјутерите. Канават Сенанан за TED-Ed објаснува на кој начин функционира компјутерската меморија.

Јазикот на компјутерската меморија е колекција од букви од азбуката, така што може да биде тешко за разбирање. Но, благодарение на ова видео можеме полесно да го научиме функционирањето на компјутерската меморија.


Извор: Kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.