x

Како изгледаше еволуцијата на мобилните телефони?

Категорија: Забава Објавено на 15 Април, 2019 од GSM.mk

Од мобилни уреди што тежеа еден килограм до компактни телефони тешки само неколку грама и смартфони со кои се поврзуваме со светот, оваа галерија на Sputnik ја покажува еволуцијата на мобилните телефони во овие 36 години

Motorola не е веќе водечки бренд во технологијата за мобилни телефони, но сепак беше првата компанија која на пазарот пушти мобилен телефон.

Тоа беше моделот DynaTAC 8000X што тежеше околу 1 килограм. Прототипот за тој мобилен беше објавен во 1973 година, а комерцијалната продажба почна во 1983 година.

Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.