x

Како се вклучува 120Hz дисплејот на Galaxy S20 Ultra?

Категорија: Совети Објавено на 05 Март, 2020 од GSM.mk

Дисплејот на Galaxy S20 Ultra може да биде или од 60Hz или од 120Hz. Еве како се менува меѓу нив:

Доколку сакате да го користите 120Hz Motion Smoothness дисплејот на S20 Ultra, наместо 60Hz дисплејот, еве што треба да направите: 

 • Одете во Settings апликацијата, или менито за нотификации горе
 • Кликнете на Display менито
 • Скролајте до Motion Smoothness опцијата
 • Тука може да одберете меѓу 120Hz и 60Hz
 • Вклучете ја Motion Smoothness опцијата
 • Проверете ги сите default апликации кои поддржуваат 120Hz дисплеј за S20, Plus и Ultra

Samsung Galaxy S20 60Hz vs 120Hz Motion Smoothness refresh rate switch - How to turn on the 120Hz display refresh on Samsung's Galaxy S20, Plus and Ultra

Од популарни бесплатни игри кои поддржуваат 120Hz дисплеј, ќе ги одвоиме:
 • Fortnite
 • Alto’s Odyssey
 • Arena of Valor
 • Auto Chess
 • DEAD TRIGGER 2
 • MORTAL KOMBAT
 • SHADOWGUN LEGENDS
 • Shadowgun War Games
 • Vainglory
 • Marvel Tournament of Champions

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.