x

Kuri, роботот кој автоматски ги снима најубавите семејни моменти

Категорија: Забава Објавено на 07 Август, 2017 од GSM.mk

Компанијата Mayfield Robotics произведе робот наречен Kuri Vision, кој е целосно автономен и самиот ги совладува препреките. Тој автоматски ги снима сите убави моменти во домот.


Опремен е со неколку микрофони, а видеата од 5 секунди ги испраќа на вашиот смартфон. Роботот во меморијата задржува сè што ќе сними, а преку апликација ги одбира најдобрите и ги споделува со другите. Овој робот ќе чини 799 долари и ќе биде достапен кон крајот на годината. 

Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.