x

Лет со целосно електрична Cessna

Категорија: Занимливости Објавено на 01 Јуни, 2020 од GSM.mk

По електричните автомобили, на ред е промоција и на електричните авиони.

Најголемиот досега направен авион на електричен погон е Cessna Grand Caravan. Не работи на гориво, туку, нормално, работи на струја.

Во САД синоќа го имаше својот прв лет и мисијата беше успешно изведена.


Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.