x

Мрежи кои го променија животот: Кои се разликите помеѓу 4G и 5G?

Категорија: Забава Објавено на 29 Март, 2020 од GSM.mk

Ни се приближува нова ера во која ќе доминира 5G технологијата. Ова е следниот голем чекор во развојот на електронски уреди, па би требало да знаеме што ќе се промени во однос на моменталната состојба.

Брзина

Ова е една од најголемите предности на 5G мрежата. Се очекува дека 5G ќе биде 100 пати побрза од 4G мрежата.

Со ваквата брзина, може да симнете филм за помалку од 10 секунди, а доколку користите 4G тогаш ќе ви бидат потребни околу 10 минути.

Капацитет

Сите сме го доживеале оној фрустрирачки момент кога сме во мал простор со многу луѓе, без разлика дали сме на концерт, во спортска сала, на аеродром, па не можеме да испратиме порака ниту да пристапиме до некоја интернет страница. 

Мрежната инфраструктура не може да се носи со масовен број на уреди, што доведува до спор проток на податоци и е потребно подолго време за да се симне нешто од интернет.

Се очекува дека со 5G технологија ќе се реши овој проблем. Мрежата ќе има многу поголем капацитет од 4G мрежата. Тоа значи дека мобилните телефони ќе имаат подобар сигнал, но ќе можат да се поврзат повеќе уреди на иста мрежа.

Брзинината, капацитетот и ниската латенција која ќе ја има 5G мрежата ќе воведат нова ера во технологијата. 

Но, додека да се имплементира целосно, ќе помине извесен период. Дури и во градовите каде што се поставени 5G приемници, може да биде тешко да се поврзете на оваа мрежа, па затоа мрежите 4G и 5G ќе се користат комбинирано. 

Извор: Kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.