x

Најдобри смартфони во моментов: Мај 2017!

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 12 Мај, 2017 од GSM.mk

Со толку многу различни (или сепак слични) смартфони, може да се почувствувате малку изгубено. Кои се најдобрите телефони кои се достапни во моментов?

                              Најдобри телефони со регуларна големина 

1. Galaxy S8

Best smartphones you can buy right now: May 2017

Дисплеј5.8" со 1440 x 2960 пиксели, Super AMOLED
ХардверSnapdragon 835 со 4 GB RAM
Камера12MP главна камера со Dual Pixel AF, 8MP AF selfie камера
Батерија3000 mAh со Fast Charge

2. iPhone 7


Дисплеј4.7" со 750 x 1334 пиксели, LCD
ХардверApple A10 со 2GB RAM
Камера12MP f/1.8 главна камера со 4K video, 7MP selfie камера
Батерија1915 mAh
Позитивности:
 • подобар дизајн
 • импресивни бои на дисплејот
 • одлична камера
 • водоотпорен
 • подолготрајна батерија
 • одлична оптичка стабилизација при снимање видеа
Негативности:
 • Jet Black моделот се гребе брзо
 • скап
 • нема 3.5mm приклучок

3. Google Pixel

Дисплеј5.0" со 1080 x 1920 пиксели, AMOLED
ХардверSnapdragon 821 со 4GB RAM
Камера12MP Sony IMX378 камера со EIS, 8MP selfie камера
Батерија2770 mAh
Позитивности:
 • премиум дизајн
 • одлични перформанси
 • нов Google асистент
 • најнов Android Nougat
Негативности:
 • скап
 • неможе да се дополни меморијата

4. LG G6

Best smartphones you can buy right now: May 2017

Дисплеј5.7" 18:9 со 1440 x 2880 пиксели, LCD
ХардверSnapdragon 821 со 4 GB RAM
Камера13 MP Duo главна камера, 5 MP selfie камера
Батерија2770 mAh
Позитивности
 • Одлична камера
 • брзо се полни
 • одличен дизајн
Негативности:
 • скап
 • батерија е добра, но може и подобро

5. Huawei P10

Best smartphones you can buy right now: May 2017

Дисплеј5.1" со 1080 x 1920 пиксели, LCD
ХардверKirin 960 со 4 GB RAM
Камера12 MP Duo камера со Leica branding, 8 MP AF selfie камера
Батерија3,200 mAh
Позитивности:
 • тенок дизајн
 • издржлива батерија
 • брз скенер за отпечатоци
 • квалитетни камери
 • добра цена
Негативности:
 • Асистентот на Huawei е сеуште грд

6. Sony Xperia XZ

Best smartphones you can buy right now: May 2017

2900 mAh
Дисплеј5.2" сo 1080 x 1920 пиксели, LCD
ХардверSnapdragon 820 со 3GB RAM, 32GB меморија
Камера23MP f/2 24mm главна камера, 13MP selfie камера
Батерија

                              Големи телефони со одлична камера (фаблет)
1. Galaxy S8+

Best smartphones you can buy right now: May 2017

Дисплеј6.2" 18.5:9 со 1440 x 2960 пиксели, Super AMOLED
ХардверSnapdragon 835 со 4GB RAM
Камера12MP камера со Dual Pixel AF, 8 MP AF selfie камера
Батерија3,500 mAh
Позитивности:
 • Убав, модерен дизајн
 • импресивен дисплеј без рамки
 • водоотпорен
 • брзо се полни
 • Bixby асистент
 • најбрзиот за Android, Snapdragon 835
Негативности
 • TouchWiz иконите имаат лош дизајн
 • добра, но не одлична батерија
 • нема дуален систем камери
 • уредот е магнет за отпечатоци

2. iPhone 7 Plus

Дисплеј5.5" со 1080 x 1920 пиксели, LCD
ХардверApple A10 со 3GB RAM
Камера12MP f/1.8 28mm главна камера, 56mm секундарна камера, 7MPselfie камера
Батерија2900 mAh
Позитивности
 • Главната камера прави добри слики на ниска светлина
 • одлична секундарна камера со ефект на замаглување
 • одлична батерија
 • водоотпорен
 • подобар дисплеј со подобри бои
 • одличен за гејмери, игрите први пристигаат на iOS
Негативности:
 • Jet Black моделот се гребе лесно
 • нема 3.5mm отвор
 • големи рамки околу дисплејот
 • скап

3. Google Pixel XL

Best smartphones you can buy right now: May 2017

Дисплеј5.5" со 1440 x 2560 пиксели, AMOLED
ХардверSnapdragon 821 со 4GB RAM
Камера12MP Sony IMX378 camera with EIS, 8MP selfie камера
Батерија3450 mAh

4. Huawei Mate 9

Best smartphones you can buy right now: May 2017

Дисплеј5.9" со 1080 x 1920 пиксели, LCD
ХардверKirin 960 со 4GB RAM, 64GB меморија
Камера12MP f/2.2 главна камера со OIS, 8MP selfie камера
Батерија4,000 mAh


                                                              Нешто егзотично
1. Xiaomi Mi 6

Best smartphones you can buy right now: May 2017

Дисплеј5.2" LCD со 1080 x 1920 пиксели
ХардверSnapdragon 835 со 6GB RAM
Камера

Дуален систем камери (12MP 27mm + 12MP 52mm)

Батерија3,350 mAh
Позитивности:
- одлична цена
- прекрасен дизајн
- интересен дуален систем камери
Негативности:
-достапен само во Азија

2. Xiaomi Mi MIX

Xiaomi Mi Mix

Дисплеј6.4" со 1080 x 2040 пиксели
ХардверSnapdragon 821 со 6GB RAM
Камера16MP f/2.0 главна камера, 5MP selfie камера
Батерија4,400 mAh
Позитивности:
- неверојатен тело:дисплеј сооднос
- керамички дизајн
- брзи перформанси
Негативности: 
- скап
- поради речиси невидливите рамки, лесно може да се скрши
- достапен само во Азија

3. Xiaomi Mi Note 2

Best smartphones you can buy right now: May 2017

Дисплеј5.7" со 1080 x 1920 пиксели, OLED
ХардверSnapdragon 821 со 6GB RAM
Камера23MP f/2.0 главна камера, 8MP selfie камера
Батерија4,070 mAh

4. Xiaomi Redmi Note 4

Xiaomi Redmi Note 4

Дисплеј5.5" со 1080 x 1920 пиксели, LCD
ХардверSnapdragon 625 со 4GB RAM, 64GB меморија
Камера13MP f/2.0 главна камера, 5MP selfie камера
Батерија4100 mAh

                                                              Покомпактни
1. iPhone SE

Apple iPhone SE

Дисплеј4.0" со 640 x 1136 пиксели, LCD
ХардверApple A9
Камера12MP главна камера со 4K video, 1.2MP selfie камера
Батерија1624 mAh
Позитивности:
- компактен
- дисплејот има голема светлина
- добра камера
-издржлива батерија
Негативности:
- дебел
- чуден, пластичен, дизајн

2. Sony Xperia X Compact

Sony Xperia X Compact

Дисплеј4.6" со 720 x 1280 пиксели, LCD
ХардверSnapdragon 650 со 3GB RAM
Камера23MP 1/2.3" главна камера, 5MP selfie камера
Батерија2700 mAh

                                                               Нискобуџетни
1. Moto G5 Plus

Best smartphones you can buy right now: May 2017

Дисплеј5.5" со 1080 x 1920 пиксели
ХардверSnapdragon 625 со 2 / 4 GB RAM
Камера12MP Dual Pixe главна камера
Батерија3,000 mAh
Позитивности:
- одлична цена
- добри перформанси
- брза и достојна камера
- издржлива батерија 
Негативности:
- пластичен дизајн
- може да изгледа евтино

2. Galaxy A5 2017

Best smartphones you can buy right now: May 2017

Дисплеј5.2" AMOLED со 1080 x 1920 пиксели
ХардверExynos 7 Octa со 3 GB RAM
Камера16MP f/1.9 main cam, 16MP selfie камера
Батерија3,000 mAh


Кој ви е омилен? :)Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.