x

Неколку совети за подолготрајна батерија на Galaxy S9 и S9 Plus

Категорија: Совети Објавено на 26 Март, 2018 од GSM.mk

Иако Galaxy S9 и S9 Plus доаѓаат со батерии со ист капацитет како нивните претходници, постојат неколку начини и мали промени со кои може да направите да траат подолго:

Издржливост на батеријата

*повеќе е подобро

Samsung Galaxy S9 - 7h 23 min (Добро)

Samsung Galaxy S8 - 8h 22 min (Одлично)

Samsung Galaxy S9+ - 8h 5 min (Одлично)

Samsung Galaxy S8+ - 8h (Одлично)


Време потребно за полнење

*помалку е подобро

Samsung Galaxy S9 - 107 min

Samsung Galaxy S8 - 100 min

Samsung Galaxy S9+ - 105 min

Samsung Galaxy S8+ - 99 min


1. Исклучете го Always-on дисплејот

How to get the best battery life out of your Galaxy S9 and S9+

2. Вклучете Medium Power Saving Mode

How to get the best battery life out of your Galaxy S9 and S9+

3. Исклучете ги апликациите кои работат во позадина

Notifications on unmonitored apps

Иако промената на резолуцијата на дисплејот и користењето на потемна позадина ќе помогнат во зачувување на батеријата, апликациите кои работат во позадина и постојано ви праќаат нотификации се најштетни. За среќа, Android Oreo доаѓа со големи подобрувања за менаџмент на апликациите.

4. Исклучете Wi-Fi, Bluetooth и Location Scanning (доколку не ви е потребно во моментот)5. Наместо Chrome, користете Samsung Internet

How to get the best battery life out of your Galaxy S9 and S9+

6. Користете Facebook/Messenger Lite

How to get the best battery life out of your Galaxy S9 and S9+

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.