x

Нов вирус на iMessage на iOS и WhatsApp на Android: Не ја притискајте црната точка!

Категорија: Технологија // Новости Објавено на 11 Мај, 2018 од GSM.mk

Црната точка на смртта - го замрзнува вашиот систем кога ќе стистене на пораката за да ја прочитате..

 Доколку ви биде пратена ваква порака, немојте да кликнете, бидејќи ќе го закочи вашиот iPhone или iPad уред додека се процесира. 

Покрај iMessage, истата точка се појави и на WhatsAp на Android. Видеото подоле подетално го објаснува проблемот, но запомнете - не ја кликајте точката!


Apple најверојатно ќе претстави update кој ќе им помогне на "заразените" уреди, дотогаш, бидете внимателни. 


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.