x

Нова portrait фото битка: iPhone 7 Plus vs Google Pixel vs Huawei P9

Категорија: Забава Објавено на 21 Февруари, 2017 од GSM.mk

Замаглување на позадината, или попознато како bokeh, е посакуван ефект во фотографиите, особено кај портретите. Овој пат, решивме да ги споредиме најпопуларните смартфони кои го нудат овој ефект...

iPhone 7 го постигнува ваквиот ефект со секундарната камера која се наоѓа на задната страна и е направена томку за ваквите фотографии. Од друга страна, Huawei P9 повеќе се користи со софтверски "трикови" за да го постигне bokeh ефектот. Кај овој телефон може да се контролира интензитетот на ефектот и да се рефокусира на друг дел од сликата. Google Pixel се служи со слични опции како Huawei P9, но кај него како што ќе приметите резултатите се интересни...

iPhone 7

Huawei P9

Google Pixel

Втор обид со Google Pixel

Трет обид со Google Pixel...


iPhone 7

Huawei P9

Google Pixel


iPhone 7 Plus

Huawei P9

Google Pixel


Кој е победникот? :)
Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.