x

Новите Galaxy S8 и Galaxy S8 Plus паметни телефони и во Македонија!

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 21 Април, 2017 од GSM.mk

По светската премиера, Samsung Electronics Co. Ltd. ги претстави своите најнови паметни телефони, уредите Galaxy S8 и Galaxy S8+ и на Македонскиот пазар.

На настанот кој се одржа денес во ресторанот „Воденица“, претставниците од медиуми и деловните Партнери на Компанијата се уверија дека преку моќните перформанси и беспрекорен дизајн, последната генерација на телефони - Галакси С8 носи потполно нов начин на интеракција за корисниците на уредите. Официјалната продажба во Македонијазапочнува на 28 Април, а сите заинтересирани овие паметни телефони ќе можат да ги нарачаат кај Операторите и малопродажните Партнери.

Со најновите модели на паметни телефони ги поместуваме границите во мобилната индустрија. Претставуваме телефони кои со својот хардвер и софтвер во потполност одговараат на потребите на современиот корисник. Галакси С8 телефонот пристигнува со екран од 5.8‘’, додека С8+ како и повеќето модели од оваа серија имаат екран од 6.2’’. Со новиот персонализиран интерфејс – Бигзби (Bixby), додатокот DeX, одличната камера, унапредениот систем на сигурност како и низата функции кои корисниците ги засакаа кај претходните модели, Галакси С8 и С8+ во потполност претставуваат пресвртница во развојот на паметните телефони“, изјави г-дин Милан Вујовиќ, Маркетинг Директор на компанијата Самсунг за Адриатик Регионот.

Галакси С8 и С8+ уредите се карактеризираат со бескраен екран (Infinity display) и компактен дизајн без рамки кој допринесува за уште поголема удобност при користење на телефонот со една рака. Дополнителната издржливост на телефонот претставува високиот квалитет на завршната обработка на стаклото Coring Gorilla Glass 5 на предната, како и на задната страна на телефонот.

Покрај стандардно врвната Dual Pixel камера од 12 мегапиксели на задната страна, за љубителите на добрата фотографија, Галакси С8 и С8+ пристигнуваат и со премиум камера на предната страна од 8 мегапиксели, со автоматско зумирање. Со дополнителна заштита од „матни“ фотографии како и напредните можности за обработка на слики, корисниците ќе можат да креираат фотографии со врвен квалитет и во услови на слаба осветленост.

Како прв мобилен уред со HDR функции, Галакси С8 и С8+ обезбедуваат потполно нов начин на уживање и им овозможуваат на корисниците да перципираат живите бои и контрасти додека ги гледаат своите омилени видео содржини. Истотака, поголемата брзина и ефикасноста на новите модели обезбедуваат 10 нанометарски чип - прв во оваа индустрија.

Најновите телефони од Galaxy S семејството се конфигурирани врз основа на безбедносната платформа Samsung Knox и обезбедуваат широка палета на биометриска технологија, вклучувајќи сензор за отпечаток од прст, скенер наирисот на окото и можност за препознавање на лице. Покрај сите новости, Galaxy S8 и S8+ ги нудати веќе познатите Galaxy функции од претходните модели како: отпорност на вода и прашина, MicroSD поддршка до 256GB, Always on Display функција, како и брзо безжично полнење.


Истотака, една од главните карактеристики на последната генерација на телефоните на Самсунге интегрираниот интерфејс Бигзби кој овозможува персонализирана помош за секој корисник, на база на континуирано следење на интересите на корисникот, локациите и ситуациите во кои се наоѓа. Бигзби се интегрира со вградените апликации на Самсунг како: камера, контакти, галерија, пораки и прилагодување.

Уште една од новостите која ја подготви Самсунг како додаток на новите Galaxy телефони е Samsung DeX. Ова е решение за трансформација на паметниот телефон во десктоп уред на едноставен начин, користејќи ја процесорската моќност на Galaxy S8. Со помош на DeX додатокоткорисниците ќе можат лесно да ги прикажат и изменат податоците на својот телефон и на тој начин да постигнат уште поголема брзина и ефикасност при работа на проекти.

Љубителите на Galaxy S сериите во Македонија ќе можат да го изберат својот уред во една од трите бои: “Полноќно црна“, “Орхидеја сива“ и “Арктички сребрена“, додека препорачаната малопродажна цена (со вклучен ДДВ) изнесува 49.499денари за Galaxy S8, односно 55.999 денари за Galaxy S8+.

За дополнителни информации за производот, посетете ја страната: www.samsungmobilepress.comиwww.samsung.com/rs/smartphones/galaxy-s8/

Samsung Galaxy S8 и S8+ – Спецификации  на производот

Galaxy S8

Galaxy S8+

Оперативен Систем

Android 7.0

Мрежа

LTE Cat. 16*

*Може да се разликува во зависност од пазарот и операторот за мобилна телефонија

Димензии

148,9 x 68,1 x 8,0 mm, 152 g

159,5 x 73,4 x 8,1 mm, 173 g

Осмојадрен (2,3GHz Quad + 1,7GHz Quad), 64 bit, 10 nm proces

Осмојадрен (2,35GHz Quad + 1,9GHz Quad), 64 bit, 10 nm proces

* Може да се разликува во зависност од пазарот и операторот за мобилна телефонија

Меморија

4GB RAM (LPDDR4), 64GB (UFS 2.1)

* Може да се разликува во зависност од пазарот и операторот за мобилна телефонија

Екран

5,8” (146,5mm)1Quad HD+

(2960x1440), (570ppi)

6,2” (158,1mm)1 Quad HD+

(2960x1440), (529ppi)

Екранот се мери дијагонално, како целосен правоаголник, додека заоблените рабови не се земаат в предвид

Камера

Задна камера: Dual Pixel 12MP OIS (F1.7), Предна камера: 8MP AF (F1.7)

Батерија

3.000 mAh

3.500 mAh

Брзо полнење (жично и безжично)

Безжично полнење компатибилно со стандардите WPC и PMA

Плаќање

NFC, MST

Поврзување

Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4/5GHz), VHT80 MU-MIMO, 1024QAM

Bluetooth® v 5.0 (LE do 2Mbps), ANT+, USB Type-C, NFC,

локација (GPS, Galileo*, Glonass, BeiDou*)

*Покритието за Galileo и BeiDou може да биде ограничено

Сензори

Забрзување, воздушен притисок, отисок на прст, жироскоп, геоматентен сензор, Халов сензор, сензор за срцев ритам, сензор за близина, сензор за RGB осветленост, сензор за ирисот на окото, сензор за притисок

Аудио

MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB,

FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA,DSF, DFF

Видео

MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM

*Сите функции, карактеристики и други информации за производите изнесени во овој документ вклучувајќи ги, но не ограничувајќи се на бенефиции, дизајн, цени, компоненти, перформанс, достапност и способности на производот, се подложни на промени без претходни известувања и обврски.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.