x

Официјално Galaxy S21 и S21 Plus: Новите и моќни уреди на Samsung!

Категорија: Технологија // Новости Објавено на 16 Јануари, 2021 од GSM.mk

Новата Galaxy S21 серија е составена од три модели - S21, S21+ и S21 Ultra. Да се запознаеме со првите два од нив:

Овие уреди доаѓаат со т.н Contour Cut Camera дизајн. Ова е нов поим кој го користи Samsung и кој го опишува дизајнот користен кај уредите преку кој системот на камерите на задниот дел одлично се поклопува со рамката на телефонот.

Најголемите разлики меѓу овие два модели се: 

 • 6.2 инчен vs 6.7 инчен Dynamic AMOLED 2x flat 1080p екран
 • Батерии од 4200 и 4500 mAh
 • Цена од 799 и 999 долари за почетната верзија со 128GB меморија
 • Димензии од 151.7 x 71.2 x 7.9 mm vs 161.5 x 75.6 x 7.8 mm

Од сличностите, работат на Snapdragon 888 во Америка и Exynos 2100 во Европа. Основната варијанта е со 8GB RAM и 128GB меморија. Скенерот за отпечатоци е под екранот.


На задниот дел имаат систем од три камери - главна од 12 мегапиксели, втора од 64 мегапиксели и ултраширокоаголна повторно од 12 мегапиксели. Селфи камерата е од 10 мегапиксели.

05galaxys21plusbudsprowatchlifestyleviolet201230074837.jpg

Galaxy S21 бои: 

 • розева
 • виолетова
 • сива
 • бела
Galaxy S21+ бои: 
 • црна
 • сребрена
 • виолетова
 • розева
 • златна
 • црвена

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.