x

Официјално Xiaomi Mi MIX 2: 6 инчен екран, Snapdragon 835 и многу повеќе!

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 12 Септември, 2017 од GSM.mk

Xiaomi Mi MIX дефинитивно беше еден од најинтересните производи за 2016-та. Да погледнеме што нуди неговиот следбеник, Mi MIX 2, кој беше неодамна претставен:

MI MIX 2 доаѓа со неколку разлики во дизајнот во споредба со неговиот претходник. Најпрво, уредот е помал и, нормално, доаѓа со помал, 6 инчен дисплеј. Уште една позначајна промена е во екран-тело соодносот. Додека оригиналниот уред доаѓаше со 17:9 сооднос, MI MIX 2 доаѓа со уште потенок, 18:9 сооднос, ист како кај LG G6.

Од задната страна се наоѓа керамички дизајн, кој Xiaomi тврди дека е поцврст и посилен, што го прави смартфонот потежок за кршење. Главната камера доаѓа со 12 мегапиксели, додека пак предната е од 5 мегапиксели.

MI Mix 2 не разочарува ни во внатрешноста. Доаѓа со Snapdragon 835 процесор, комбиниран со 6GB RAM. Достапни се 64 GB, 128 GB и 256 GB меморија. Работи на батерија од 3400mAh и Android 7.1 (Nougat).

Интересно е што Xiaomi најави "специјална" MI MIX 2 верзија, која ќе содржи 8GB RAM и целосен керамички дизајн. 

Цените на MI MIX 2 за 64, 128 и 256 GB меморија се 506, 552 и 613 долари. 

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.