x

Пет изненадувачки факти за Snapchat кои најверојатно не сте ги знаеле

Категорија: Забава Објавено на 09 Август, 2017 од GSM.mk

Snapchat е една од најпопуларните мобилни апликации во светот, а најпопуларната кај младата популација. Овој сервис за четување преку фотографии кои исчезнуваат, последнава година зема огромен замав и речиси нема човек што ја нема на својот смартфон.

Оригиналното името на апликацијата била Peekaboo, за подоцна да се преименува во Snapchat, а интересното духче од логото на компанијата се вика Ghostface Chillah, но дали знаете од кој рапер е инспирирано? Дали сте знаеле дека инспирација за апликацијата била една фотка која не требала да биде испратена, или дека технологијата за филтрите доаѓа од украинска стартап компанија? За ова и многу повеќе, дознајте во видеото. 

Извор: kajgana.com


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.