x

Поставија нов рекорд: Продадени 11,57 милиони конзоли

Категорија: Забава Објавено на 02 Февруари, 2021 од GSM.mk

Компанијата Nintendo е основана на 21 септември во 1889 година. Нивната најпопуларна и најактуелна конзола е Nintendo Switch.

Nintendo во минатиот квартал продаде дури 11,57 милиони Switch конзоли. Ова е нивниот нов квартален рекорд – раст од 7% во однос на истиот период минатата година, а наскоро ќе го прослават четвртиот роденден.

Исто така, Switch ги надмина Nintendo 3DS и 2DS од кои се продадени 75,94 милиони примероци.

Не би требало да нè изненадува популарноста на оваа конзола бидејќи сè уште поголемиот дел од времето го минуваме дома.


Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.