x

Повеќе детали за камерата на Samsung Galaxy S23 Ultra од 200 MP

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 12 Септември, 2022 од GSM.mk

Се шпекулира дека Samsung Galaxy S23 Ultra има камера од 200 MP со целосно нов ISOCELL сензор. И денес имаме повеќе информации од познатиот известувач IceUniverse, кој има одлично искуство кога станува збор за Samsung.

Според него, новата камера од 200 MP е „100% потврдено“ дека има пиксели од 0,6 µm на сензор од 1/1,3“ со бленда f/1,7 напред.

More details about Samsung Galaxy S23 Ultra 200 MP camera emerge

Ова е различно од модулите ISOCELL HP1 или ISOCELL HP3 - сегашните сензори за камера од 200 MP на пазарот. Големината на HP1 е 1/1,22" со 0,64 µm пиксели, додека HP3 е 1/1,4 инчи со 0,56 µm пиксели, така што новиот сензор ќе се вклопи меѓу нив.

Galaxy S23 Ultra ќе го наследи дизајнот на камерата од S22 Ultra и ќе го задржи постоечкиот модул за перископ од 10 MP од претходникот, кој всушност е стар две години, како што првично се појави на S21 Ultra. Други гласини сугерираат батерија од 5.000 mAh и поголем скенер за отпечатоци, но има уште неколку месеци до официјалното претставување, така што многу работи би можеле да се променат додека Samsung не ги лансира своите предводници за 2023 година.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.