x

Претстојниот iPhone 15 ќе има заоблена шасија од титаниум

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 24 Ноември, 2022 од GSM.mk

Според советник специјализиран за протекување поврзани со Apple, Apple планира голема промена на дизајнот за својата линија iPhone 15. Наводно, новата шасија ќе биде изработена од титаниум додека стаклената задна плоча ќе има тркалезни рабови.

The upcoming iPhone 15 will have rounded back, titanium chassis

Предниот дел најверојатно ќе остане рамен, сепак, налик на стариот добар iPhone 5C. Така, се очекува помазна транзиција помеѓу страничната рамка на телефонот и задното стакло. Веројатно целта е поудобно држење, а титаниумската конструкција веројатно ќе ја намали тежината. Типстерот навистина вели дека е премногу рано да се потврдат промените, па дури и ако има внатрешна дебата во Apple, ништо не е конечно.

Повторно, ова предвидување не е премногу пресилен, бидејќи MacBook и Mac mini на Apple имаат сличен изглед, така што дизајнерскиот јазик може да се спушти и на iPhone-ите.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.