x

Samsung Galaxy F23 5G носи екран од 120 Hz, чипсет Snapdragon 750G

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 24 Мај, 2022 од GSM.mk

Samsung го најавуваше Galaxy F23 порано и сега телефонот го имаше своето официјално деби. Доаѓа како наследник на Galaxy F22 со подобар екран и побрз чипсет.

Samsung Galaxy F23 5G има 6,6 инчен LCD екран со стапка на освежување од 120 Hz и резолуција Full HD+, што е повеќе од 90Hz и 720p+ резолуција на F22. Доаѓа со заштита од Gorilla Glass 5 на врвот, што е прво за серијата Galaxy F.

Има селфи камера од 8MP f/2.2 поставена на засек за капка вода.


Околу задната страна има уште три камери - 50MP f/1.8 главни, 8MP f/2.2 ultrawide со 123 степени FoV и 2MP f/2.2 макро единици.

Samsung Galaxy F23 5G го спакува чипсетот Snapdragon 750G, изграден на процес од 8 nm и е едно од клучните подобрувања во однос на 12 nm Mediatek Helio G80 на F22. Новиот чипсет е познат од напојувањето на бестселерот на Galaxy A52 5G.

RAM меморијата е или 4 GB или 6 GB, а меморијата е 128 GB. Galaxy F23 5G има посебен слот за micro SD до двата слота за SIM.

Телефонот има Android 12 со One UI 4.1 на врвот и поддржува Samsung Pay во Индија. Поддржува Bluetooth 5.0, NFC и има USB-C порта на дното, но нема 3,5 мм аудио приклучок.


Додека Samsung го надгради полнењето на Galaxy F23 во споредба со Galaxy F22 и сега е 25 W, капацитетот на батеријата се намали на 5.000 mAh. Исто така, Galaxy F23 5G доаѓа без полнач во малопродажната кутија, што го прави првиот не-предводник од Samsung што се испорачува без адаптер.

Samsung го нуди Galaxy F23 во аква сина и шумско зелена боја. Цените на Flipkart моментално се 210 $ / 190 € и 220 $ / 205 €.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.