x

Samsung Galaxy S23 конечно би можел да донесе селфи камера со повисока резолуција

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 23 Јуни, 2022 од GSM.mk

Samsung Galaxy S10 лансиран во 2019 година дојде со селфи фотограф од 10 мегапиксели - надградба во однос на предната камера од 8 мегапиксели на S9. Сепак, оваа селфи камера остана непроменета на паметните телефони од сериите S21 и S22 (освен моделите Ultra). Но, новиот извештај тврди дека тоа би можело да се промени следната година бидејќи Samsung размислува да оди со единици од 12 MP.

Информацијата доаѓа од холандското издание GalaxyClub, кое тврди дека Galaxy S23 и Galaxy S23+ би можеле да имаат селфи камери од 12 MP. Сепак, не е јасно дали тие ќе бидат поставени во дупките за дупчење или под екранот. Исто така, не знаеме дали ќе има OIS за предните камери.

Samsung Galaxy S22 (left), Samsung Galaxy S22+ (center), and Samsung Galaxy S22 Ultra (right)

Она што е исто така нејасно е дали селфи камерата на Galaxy S23 Ultra ќе добие мегапиксели од 40 MP на S22 Ultra или ќе остане иста.

Има уште многу време за лансирање на серијата Galaxy S23, па очекувајте да слушнете повеќе за линијата во наредните месеци.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.