x

Samsung Galaxy S24 ќе биде пионер со поврзување со Wi-Fi 7 во 2024 година

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 21 Септември, 2022 од GSM.mk

Повеќето од новите телефони на пазарот денес се лансираат со Wi-Fi 6 или поновиот стандард 6E, при што вториот беше само преоден чекор пред неизбежното деби на уредите Wi-Fi 7. Новиот извештај од DigiTimes поддржан од лабораториите за инспекција на IC сугерира дека првата серија телефони со Wi-Fi 7 се очекува да дебитира на пазарот во втората половина на 2024 година. Како и обично, Samsung ќе биде еден од пионерите на новиот Wi- Fi стандардот со својот Galaxy S24 се очекува да биде меѓу првите телефони на пазарот што поддржуваат Wi-Fi 7.

to be among the first phones on the market to support Wi-Fi 7.

Samsung Galaxy S24 to debut with Wi-Fi 7 connectivity in H2 2024

Што значи тоа во однос на брзината? Се очекува Wi-Fi 7 да нуди 2,4 пати поголема максимална брзина во споредба со Wi-Fi 6, а организацијата Wi-Fi наведува вредности до 33 Gbps. Уредите со Wi-Fi 7 ќе можат да користат канали од 300 MHz и ќе донесат физички (PHY) и средна контрола на пристап (MAC) подобрувања додека сè уште работат со постоечките фреквенции од 2,4 GHz, 5GHz и 6GHz. Qualcomm веќе ги претстави Wi-Fi 7 Networking Pro серијата Wi-Fi чипови и треба да ја видиме првата серија на Wi-Fi 7 домашни рутери и лаптопи на почетокот на 2024 година.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.