x

Се шпекулира дека Apple ќе донесе subscription на iPhone

Категорија: Новости // Бизнис Објавено на 24 Мај, 2022 од GSM.mk

Марк Гурман од Блумберг објави дека Apple подготвува нов начин за купување на iPhone и друг хардвер на Apple со нова услуга базирана на претплата.

Во суштина, корисниците ќе плаќаат фиксна такса секој месец и ќе добијат iPhone по свој избор со бесплатни надградби кога ќе бидат објавени нови модели.

Оваа услуга ќе се разликува од тековните рати понудени од Apple и операторите бидејќи би била одредена такса што се плаќа секој месец, а не цената на телефонот поделена со 12, 24 или 36 месеци како ратите. Услугата за претплата на iPhone ќе биде поврзана со постојните сметки на Apple ID на корисниците и може исто така да вклучува бесплатни услуги на Apple Care, па дури и Apple One, кои вклучуваат Apple Music, Apple TV+, Apple Arcade, iCloud+, Apple News+ и Apple Fitness+.

Гурман очекува новата услуга за претплата да започне до крајот на оваа година или почетокот на 2023 година со iPhone-и и на крајот да се пресели во остатокот од хардверската постава на Apple, вклучувајќи iPad, MacBooks и Apple Watch. Сè уште не беше спомената конкретна цена со шпекулации кои се движат од 20 до 40 долари месечно. Останува да се види како откажувањето на претплатата ќе влијае на поврзаните крајни трошоци за корисниците.

Продажбата на телефони како услуга базирана на претплата не е сосема ново бидејќи Google веќе ја работи својата програма Pixel Pass во САД, која ви овозможува да избирате помеѓу Pixel 6 или Pixel 6 Pro во комплет со сопствените услуги од Google за 45 до 55 долари месечно.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.