x

Што беше најмногу пребарувано на Google во 2016 година?

Категорија: Занимливости Објавено на 17 Декември, 2016 од GSM.mk

Google ја објави листата со најпребарувани поими во 2016 година кои покажуваат за што најмногу се интересирале луѓето во текот на последните 12 месеци.

Резултатите се поделени според она што е глобални вести, луѓе, потрошувачка електроника, глобални спортски настани, починати, филмови, музичари и телевизиски серии.

Вкупно најпребарувани поими

1. Pokémon Go
2. iPhone 7
3. Доналд Трамп
4. Принс
5. Powerball

Глобални вести

1. Избори во САД
2. Олимписки игри
3. Бргзит
4. Убиство во Орландо
5. Зика вирус

Луѓе

1. Доналд Трамп
2. Хилари Клинтон
3. Мајкл Фелпс
4. Меланија Трамп
5. Симон Билс

Потрошувачка електронкика

1. iPhone 7
2. Freedom 251
3. iPhone SE
4. iPhone 6S
5. Google Pixel

Глобални спортски настани

1. Олимпијада во Рио
2. Бејзбол првенството
3. Тур де Франс
4. Вимблдон
5. Аустралијан опен

Починати

1. Принс
2. Дејвид Боуви
3. Кристина Грими
4. Алан Рикман
5. Мухамед Али

Филмови

1. Deadpol
2. Suicide Squad
3. The Revenant
4. Captain America Civil War
5. Batman vs Superman

Музичари

1. Селин Дион
2. Кеша
3. Мајкл Бубле
4. Крид
5. Деан Фуиџока

Телевизиски серии

1. Stranger Things
2. Westworld
3. Luke Cage
4. Game of Thrones
5. Black Mirror

Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.