x

Совет: Како да направите подобри фотографии од вашата храна со смартфон?

Категорија: Совети Објавено на 24 Декември, 2017 од GSM.mk

Доколку сте активни на социјалните мрежи, сигурно сте забележале дека голем дел од споделените фотографии и постови се од храна. Доколку и вие сте еден од ваквите фотографи, направивме листа со неколку совети за поквалитетни фотографии:

1. Сликајте во природна светлина

Вештачката светлина може да направи боите да не изгледаат природно


2. Доколку има оптички зум, користете го

Колку поблиску го доближувате телефонот до сликата, толку е поверојатно дека ќе се појават непосакувани сенки


3. Користете опции кои се наменети токму за слики од храна во менито на камерата


4. Фотографиите од ниски агли се ваш најдобар пријател


5. Правете колажи


6. Присуствувајте на сликата


7. При ниска светлина, замолете ги вашите пријатели да ја осветлат фотографијата

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.