x

Тајните функции и ограничувања на телефото камерите!

Категорија: Технологија // Новости Објавено на 06 Октомври, 2019 од GSM.mk

Во 2016-та година, телефоните со повеќе од една камера беа реткост. Неколку години подоцна, во моментот е речиси невозможно да се најде уред со помалку од две или три камери..

Apple, Samsung и LG се само дел од компаниите кој прават вакви уреди со квалитетни камери. Но, поголемиот број камери не секогаш значи поквалитетни слики. На пример, широкоаголните камери нудат, нормално, поширок агол, но затоа сликите се со послаб квалитет. 

Телефото камерите се едни од поновите сензори кои станаа попопуларни со iPhone 7 Plus. 

Која е целта на телефото леќите?

Овие камери се добри за две работи - првата е што со нив може да се зумира без уништување на квалитетот и втората е што се одлични за портрети. 

Телефото камерите немаат оптички зум

1.9x zoom? Sorry, that's still done digitally - The hidden limitations of your phone's telephoto zoom camera


Телефото камерите не се добри за фотографии при ниска светлина

Со цел да се направат подобри слики при ниска светлина потребна е поголема леќа. Токму поради тоа, кога уредот ќе забележи дека светлината е пониска, не ја користи телефото леќата, туку главната или широкоаголната леќа. 

This is a '2x zoom' photo I shot with the Galaxy S10. Since light wasn't enough, the phone zoomed digitally with its main camera instead of using its telephoto one. This is why details look all fuzzy. - The hidden limitations of your phone's telephoto zoom camera


Телефото камерите не се добри за фокусирање на предмети од блиску

You can't take close-ups like this one with your phone's telephoto lens - The hidden limitations of your phone's telephoto zoom camera


Без разлика на се, овие камери се дефинитивно одличен додаток кај смартфоните и произведуваат квалитетни слики за корисниците. 

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.