x

Телефон кој работи без батерија (видео)

Категорија: Занимливости Објавено на 14 Јули, 2017 од GSM.mk

Тим научници од Универзитетот во Вашингтон конструираа мобилен телефон кој работи без батерии.

Телефонот користи базна станица која емитува аналоген радио сигнал, а пораката пристигнува во вид на шаблон на радио сигнал кои звучникот ги претвора во звучни бранови. Телефонот се напојува со соларни батерии со големина на зрно ориз, како и преку базни станици. Резултатите од овој проект се објавени во „Proceedings of the ACM on Interactive, Mobile, Wearable and Ubiquitous Technologies".


Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.