x

Топ 10 земји во кои најмногу се гледа порно

Категорија: Забава Објавено на 26 Февруари, 2018 од GSM.mk

Според едно најново истражување што го спроведе PornMD, шест од десетте земји во светот во кои најмногу се гледа порно се муслимански земји. Податоците ги достави Google врз основа на пребарувањата на порно содржини од разни земји.

Вака изгледа листата со десетте земји во кои најмногу се гледа порно онлајн:

1. Пакистан

2. Египет

3. Виетнам

4. Иран

5. Мароко

6. Индија

7. Саудиска Арабија

8. Турција

9. Филипини

10. Полска

Од земјите на оваа листа, Пакистан, Египет, Иран, Мароко, Саудиска Арабија и Турција се муслимански земји, а иронично е што токму овие земји се познати по нивните контроверзни закони за интернет цензура.

На пример, во Саудиска Арабија и Пакистан, нема пристап до повеќе од половината од веб-страниците со содржини за возрасни. Во многу земји каналот YouTube е забранет со цел да се ограничат граѓаните од гледање содржини што се сметаат за анти-исламски или богохулни.

Во нејзиниот текст „Дали муслиманите гледаат порнографија“, Аиша Сабер објаснува во детали за податоците од истражувањето и нивното потекло.

„Уште поодвратна беше статистиката за разни термини за пребарување секс со животни, каде Пакистан повторно води во неколку подгрупи. Саудиска Арабија е единствената земја пред Пакистан каде имало повеќе пребарувања за секс со едно конретно животно – лисица“, вели таа.

„Други интересни статистички податоци се дека Турција е на второ место за пребарување детска порнографија, а арапскиот јазик бил втор најчесто користен за пребарување термини како ‘геј маж’, ‘геј секс’ и ‘геј девојка’. Египет е на прво место за пребарување на клучните зборови ‘секс со дебели луѓе’, Индонезија за ‘хомо секс’, а Саудиска Арабија за ‘анален секс’. Во Пакистан исто така најмногу се пребаруваат клучните зборови ‘деца секс’, ‘секси дете’, ‘секси деца’ и ‘силување’“.

Фактот дека муслиманските земји доминираат на листата со најмногу пребарувања на порнографски содржини е алармантен сам по себе, но кога ќе ги додадете податоците дека се пребарува секс со деца, животни и геј секс, тоа дава прилично поинаква слика за муслиманскиот свет, вели Сабер.

Статистички гледано, повеќето луѓе кои гледаат порнографски содржини принале дека имаат проблем со зависност од порнографија, што значи дека зависноста од порнографија е голем проблем во муслиманскиот свет, заклучува таа.

Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.