x

Видео: Дали сте зависни од интернетот?

Категорија: Занимливости Објавено на 11 Август, 2017 од GSM.mk

Во 2013 година било регистрирано дека во светот постојат повеќе од 2,7 милијарди корисници на интернет, а дури 70 проценти од нив секојдневно го користат. Повеќето зависници од интернет играат онлјан игри, а сето тоа влијае на секојдневниот живот и односи

BuzzFeed направи интересно и едукативно видео во кое се претставени неколку факти за зависноста од интернет и знаците по кои може да се препознае личноста зависна од интернет.

Знаци кои алармираат се: преголема преокупација со интернетот, лажење за тоа колку време навистина минувате, додека негативното влијание од зависноста се манифестира преку лошо спиење, главоболки, нередовно јадење и емотивен стрес.


Извор: Kajgana.com


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.